Az önkéntes egyszerűség legnépszerűbb meghatározása: „olyan életvitel, amelyben az ember kifelé egyszerű arcot mutat, ám befelé (lelkileg) gazdag.” Több millióan vallják magukénak azt az életmódot, amely önként vállalt lemondáson, egyszerűségen, ökotudatosságon és emberi odafigyelésen alapszik. Ezen életmód elterjedése alapvetően tudna hozzájárulni a 21. század társadalmi és gazdasági kihívások megoldásában.
Szokásaink, értékeink, döntéseink
Viselkedési mintáinkat, szokásainkat nagy részben meghatározza az a kultúra, és a család ahová beleszülettünk. Tanult, hozott mintázataink, szerepeink, önképünk mögött értékek húzódnak meg. Ezek az értékek meghatározzák, hogy hogyan állunk a saját munkánkhoz, a családtagjainkhoz, a pénzhez, a barátainkhoz stb., mert ezen értékek mentén választunk pl. munkát, párkapcsolatot, és ezen értékek mentém döntjük el, hogy mire költjük a pénzünket, milyen környezetben élünk. Tehát ezek az értékek befolyásolják döntéseinket. De a mintázatok meghatározhatják azt is, hogy egyáltalán merünk-e döntést hozni, vagy úgy éljük az életünket, hogy „ezt dobta a gép”. Aki a jelenbeli döntések helyett sodródik, külsős okokat keres a felmerült problémáira, az nem vállal felelősséget a sorsáért, és akár végiggyötrődheti az életét. Az, aki a változással teli világban képes rugalmas lenni, és minden körülmény között megragadni és meglátni a boldogulás útját egyszerűbben lel rá a nyugodt, boldog életre. A hozott mintázatokon tudunk, és észrevétlenül szoktunk is változtatni. Megélt tapasztalataink, közösségeink, emberi találkozásaink formálnak bennünket. Ha egy új közösségbe (iskolába, munkahelyre) kerülünk, vagy másik országba költözünk, észrevétlenül idomulunk az adott kultúra értékeihez, mert a közösségben maradás fontosabb, mint a saját megszokásaink. Egy párkapcsolatban már munkásabb az értékek összeegyeztetése, de a nagyobb egységért, közös harmónia megteremtéséért általában hajlandóak vagyunk kicsit változni, átírni a hozott mintázatunkat, szokásainkat, legyen szó vallási, alvási, megtakarítási, evési, törődő szeretet kifejezési stb. szokásokról. De létezik egyéni út is, amely sokkal nehezebb. Önvizsgálattal kezdődik, és hosszas fejlesztési úton lehet haladni felkért vagy kéretlen segítőinkkel. Terapeuták, coachok, személyiségfejlesztő képzések garmadája áll rendelkezésünkre. De olykor egy munkahelyi kudarc, tanulságos párkapcsolat is hozhat változást, mert minden megélt tapasztalat erősebbé tesz. Megéri időben elkezdeni, hiszen számos pszichológus, és tanító is állítja, hogy sokkal jobbak lesznek az emberi kapcsolataink, házasságunk, sokkal örömtelibben tudunk dolgozni és élni, ha önmagunkkal tisztába kerülünk, azaz megértjük, hogy minket milyen értékek vezérelnek, mit miért teszünk, mi tesz bennünket boldoggá. Ekkor nem az anyagiak és a reklámok, vagy netán a „sors keze” irányítják az életmódunkat, hanem a személyes választásaink. Nem mástól várjuk boldogságot, hanem magunk vesszük kezünkbe a sorsunkat.
Ekkor indulhatunk el az önkéntes egyszerűség útján, mert önkéntesen vállalt egyszerű életmód a tudatos ember sajátja, és egy olyan határozott értékrendet takar, amely figyelembe veszi a szűkebb-tágabb közösségeink érdekeit. Olyan értékrendet, amely anyagi és fogyasztói lemondásokkal jár, de a lemondások által visszanyert egészség, szabadság, és idő harmóniát, és boldogságot teremthet családi és társadalmi szinten. Olyan értékrendet, amely az emberiségen túl figyelembe veszi a tágabb-szűkebb lakóhelyünk, azaz a közvetlen lakókörnyezetünk, házunk, városunk, régiónk, országunk, illetve a Föld ökoszisztéma érdekeit.
Az önkéntes egyszerűséghez hozzátartozik az emberek és a földi erőforrások tisztelete is, ezért sokan döntenek úgy, hogy ökotudatos életet élnek.
Az alapértékek, amelyek az önkéntes egyszerűség, azaz a személyes elhatározásból egyszerűen élt élet meghatározzák:
– anyagi egyszerűség
– emberi lépték
– önállóság
– ökológiai tudatosság
– személyes gyarapodás (belső növekedés, vagy önfejlesztés)
Globális változások, új generációk
Az öntudatra ébredés és személyes felelősségvállaláson túl az önkéntes egyszerűség hozzájárulhat a gazdasági és társadalmi és környezeti változásokhoz való rugalmas alkalmazkodáshoz. Gondoljunk csak a 2007-es gazdasági válságára, amelyet közgazdászok szerint hamarosan egy újabb válság követhet. Vagy vegyük az olykor 10% fölötti munkanélküliség problémáját, és azt a prognózist, amely szerint a következő 50 évben a jelenlegi foglalkozások zöme ki fog halni. Ez azt jelenti, hogy a mostani gyermekeink 70 százaléka olyan pozíciókat fog betölteni, amelyek ma még nem is léteznek. De ha még abba is belegondolunk, hogy hogyan öregszik a kontinensünk, és 50 év múlva Európa lakosságának 50%-a nyugdíjas lesz, akkor látnunk kell, hogy a szociális eltartó rendszer a feje tetejére fog állni. Ha még távolabbi, mondjuk 100 éves jövőbe tekintünk, az emberiségnek meg kell küzdeni a fogyóban lévő nyersanyagok, mint szén, olaj hiányával, azaz az energiaárak növekedésével, és a klímaváltozás begyűröző hatásaival, amelyek mezőgazdasági, azaz élelmiszerellátási- és migrációs válságokat hozhatnak. És fontos megemlíteni az emberi termelés és fogyasztás által okozott természetrombolását és szennyezést, mint az erdőirtást, az óceáni szeméthalmokat, vagy a fullasztó a nagyvárosi légszennyezést. Fogyasztói vágyaink kielégítése már az emberiség és az élőlények egészségére, bőrére megy. Ezen társadalmi, gazdasági és környezeti folyamatokhoz való alkalmazkodáshoz, és fogyasztói szokásaink átalakításához szilárd értékrendre, több megértésre, és tervezésre van szükségünk mind egyéni, mind társadalmi és döntéshozói szinten.
A láthatatlan mozgalom
Nem újdonság ez az életmód. A modern ipari világban első körben az 1900-as évek körül, majd az 1970-es években söpört végig az Amerika Egyesült Államokban. Az 1900-as években a nagy reformokat követően inkább a vidéki élet és a családi élet harmóniájának visszaszerzése volt a cél. Az 1970-es években azonban olyan önkéntes egyszerűséget hirdető könyvek, tanfolyamok tucatjai születtek, amelyek arról szóltak: hogyan csökkentsük a stresszt, a zűrzavart és a bonyolultságot magunk körül. Kocsi Tamás*, az önkéntes egyszerűség kutatója szerint, már ekkor sem az volt a cél, mint ahogy most sem, hogy a városlakók feltétlenül költözzenek vissza vidékre gazdálkodni, tagadják meg az adófizetést, s kapcsolódjanak le a villamos hálózatról, hanem hogy hogyan lehet kevesebből minőségi életet élni. Például tartós, nem eldobható dolgokat vásárolni, és újrahasznosítani, kevesebb szemetet termelünk. Olyan kérdésekre keresték a választ már a 70-es években, hogy hogyan csökkentsék a stressz és válaszokat kerestek a felbolydult családok problémájára.
Az önkéntes egyszerű életmód ma sem egy fejfájásra bekapható gyors pirulát kínál, hanem alapértékek mentén tudatos gondolkodás és tudatos fogyasztói magatartás mellett anyagi és lelki harmóniát. Nincs kötelező eleme, mindenki máshogy, választásain, döntésein keresztül lelhet rá a saját életében az egyszerűség felszabadító örömteliségre.
2000-ben publikálták először annak az értékrendeket vizsgáló kutatás eredményét, amely több mint százezer kérdőív, és mélyinterjúk során arra kereste a választ, hogy értékrendjük alapján milyen csoportokra osztható az amerikai társadalom. Arra jutottak, hogy a társadalomban a modernek és a hagyományőrzők mellett megjelent egy harmadik értékfókusz. Ezt az új csoportot kulturális kreatívoknak nevezték el. A kutatás szerint kulturális kreatívok új utakat keresnek, életmódjuk egyszerű jellemzően mérsékelt fogyasztással, holisztikus gondolkodásúak, és nyitottak, együttműködőek. A 2000-ben publikált kutatás szerint az amerikai társadalom 24%-a, egy 2010-es hazai kutatás szerint a magyar társadalom 35%-a tartozik a kulturális kreatívok közé, akik értékrendje nagy részben megegyezik az önkéntes egyszerűség alappilléreivel.
Mindezekhez adhat kapaszkodókat az önkéntes egyszerűség, amely visszatalálás önmagunkhoz, a természethez, ugyanakkor mégsem egyenlő a vissza a kőkorszakba irányzattal. Inkább tudatos, szabad, a modern emberi technológiai vívmányokat tudatosan használó élet választása. Az önzés, az anyagiasság és a szétszakadás korszaka után a boldogulás, örömteliség, anyagi javak megosztásán, összetartó közösségiség eszméin alapuló életmód.
Messzelátó: életmód, közösség, tanulás
Noha az élet, és a „fogyasztói társadalom kész akadálypálya, és a természeti környezet szempontjából fenntarthatatlan gazdasági struktúrák vesznek bennünket körül”, sokan kezdik el az önkéntes egyszerű életmódot, mert ebben látják a jövőt. A Messzelátó Egyesület a városi örömteli és egyszerű élet apró lépéseit kutatja. Abban szeretnénk utat mutatni, hogy hogyan lehet a hétköznapokban is tudatosan, egymásra és a környezetünkre is odafigyelve élni. Mindehhez közösséget építünk, és izgalmas tanulási formákat fejlesztünk. Mert a Jövőképünk szerint szeretnénk, ha 2050-ig több ezer ember legalább 1 szokását megváltoztatná a környezet állapotának javításáért (zöldít, tudatosan fogyaszt, nem szennyez), vagy egy dolgot ad a helyi közösségének (cselekszik, támogat, megoszt). Ha több ezer ember boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élne, és büszkén felvállalná azt az önkéntes egyszerűségen alapuló életmódváltást, amelyet a környezetéért, és társadalomért tesz.
elnök 2007-2018